lato w przedszkolu

"Misie" i "Zeróweczka A" w Muzeum Narodowym

Tematem wycieczki gr. "Misie" w Muzeum Narodowym był „Kolorowy zawrót głowy”.  Podczas warsztatów dzieci oglądały trzy obrazy. Przy pierwszym obrazie dzieci nazywały kolory na obrazie i  nazywały inne, które znają. Potem była zabawa z chustą animacyjną –  utrwalanie nazw kolorów. Na drugim obrazie dzieci szukały niebieskiego koloru – chmury, woda, drzwi, okna – każda rzecz była w innym odcieniu niebieskiego. Pani przewodniczka opowiedziała bajkę o kolorach. Przy trzecim obrazie dzieci poznały kolory pośrednie i podstawowe. Pani przewodniczka pokazała, że łącząc kolory podstawowe możemy uzyskać inne. Pani pokazała to mieszając plastelinę. Potem dzieci podzielone na zespoły 4 -5 osobowe kolorowały tęczę. Na tym warsztaty zakończyły. się. Najmłodsze przedszkolaki spisały się podczas wycieczki na medal. Były zdyscyplinowane, dzielnie chodziły po schodach i uczestniczyły w proponowanych działaniach. 

Pani przewodnik dzieci z "Zeróweczki A" zapoznała  z zasadami obowiązującymi w muzeum i wspólnie odpowiedzieliśmy sobie na pytania: „ Dlaczego chodzimy do muzeum?” i „ Co możemy w nim zobaczyć?”. Przedszkolaki otrzymały także mapy- kolorowanki, dzięki którym mogły przypomnieć sobie, co zwiedzali. Na  prośbę starszaków pani przewodnik zaprowadziła dzieci do sali, w której był powieszony obraz „ Bitwa pod Grunwaldem”. Wszyscy byli pod wrażeniem nie tylko rozmiarów dzieła, ale także dokładności w szczegółach i olbrzymiej pracy artysty. Dzieci poznały postać Jana Matejki i  jego rodzinę na obrazach: żonę i dzieci. To jednak nie był koniec emocji, ponieważ pani przewodnik przygotowała dla najstarszych przedszkolaków niespodziankę. Zaprowadziła dzieci do sali starożytnej, gdzie zwiedzający mieli okazję ujrzeć eksponaty z bardzo odległych czasów, nie tylko sarkofagi, ale także prawdziwe mumie:). Do przedszkola wszyscy wrócili podekscytowani i w dobrych humorach:)

Więcej zdjęć w zakładce "Wędrówki smyków".