lato w przedszkolu

Mali Patrioci

SZKOŁA PAMIĘTA - 29 PAŹDZIERNIKA 2021

Nasze przedszkole wzięło udział w akcji MEN dla szkół i przedszkoli pt. "Szkoła pamięta". Z tej okazji 29 października gr. "Biedronki" , "Zeróweczka" i "Zeróweczka A" z pomocą pań nauczycielek przygotowały gazetki upamiętniające wielkich Polaków: Jana Matejkę, Mieszka I i Ignacego Paderewskiego. W grupach : "Misie" i "Słoneczka" panie nauczycielki wraz z dziećmi wykonały prace plastyczne przedstawiające "światełka pamięci" i rozmawiały z dziećmi o polskiej tradycji świąt zadusznych. 



10 listopada 2020




Smyki z Wyki obchodzą uroczystość Święta Niepodległości ( 08.11.2019 r.)


Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane na galowo. Na tablicach grup pojawiły się prace plastyczne prezentujące symbole narodowe. Dzieci z grupy "Zeróweczka" odkodowały ( metoda kodowania w przedszkolu) orła białego. W ramach akcji MEN  "Szkoła do hymnu" przedszkolaki odśpiewały hymn narodowy. O godzinie 13.00 dzieci oglądały spektakl muzyczny prezentowany przez profesjonalnych artystów pt. "Serce w plecaku - spotkanie z pieśnią legionową". Dzieci włączały się do spektaklu śpiewając pieśni i prezentując je ruchem scenicznym.

UDZIAŁ NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW W AKCJI MEN  i MKO pt. "SZKOŁA PAMIĘTA"

25 października Przedszkole nr 222 włączyło się do akcji Mazowieckiego Kuratora Oświaty "Szkoła pamięta"Smyki z Wyki wybrały się do parku Górczewska, obejrzeć pomnik Sándora Petőfi - węgierskiego powstańca. Temat powstania pozwolił na porozmawianie z przedszkolakami o Powstaniu Warszawskim w sposób przystępny dla dzieci w tym wieku. Podczas wycieczki rozmawialiśmy także o Józefie Bemie, którego adiutantem był właśnie Sándor Petőfi .




11.11.2018 r. SMYKI Z WYKI I OBCHODY 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 

Odzyskanie Niepodległości Polski to ważny temat dla każdego Polaka, także i tego najmłodszego. W Przedszkolu nr 222 przy ul. K. Wyki 17 obchody 100 rocznicy celebrowane są wyjątkowo. Przez cały rok szkolny organizowane będą zajęcia, imprezy i uroczystości związane z tym świętem. Jednym z tematów rocznych przedszkola jest „Historyczny alfabet przedszkolaka”. Realizacja tego tematu pozwoli poznać przedszkolakom historię Polski. Poznać znaczenie pojęcia „niepodległość”. Dzieci w ciągu roku wezmą udział w wycieczkach: „Śladami legend warszawskich”, „Śladami Fryderyka Chopina”; lekcjach muzealnych:  „Królewska rodzina” ,  „Jak zostać rycerzem” i „Symbole i zwyczaje wielkanocne”; warsztatach „Korzenny zapach Świąt”. W Przedszkolu nr 222 dnia 15 listopada odbędzie się uroczystość z udziałem zaproszonych gości pt. „Przedszkolaki o niepodległości Polski”.  W maju zostanie zorganizowany dzień „Biało-czerwono w każdym oknie” upamiętniający Święto Flagi.  Już od początku roku szkolnego Smyki z Wyki biorą udział w konkursach o tematyce patriotycznej. W realizację tematów związanych z obchodami 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości czynnie włączają się rodzice organizując dla dzieci spotkania z żołnierzami o różnorodnej tematyce. Podsumowaniem obchodów będzie Festyn historyczny dla dzieci z rodzicami na terenie Przedszkola nr 222.

HISTORYCZNY ALFABET PRZEDSZKOLAK

To tytuł jednego z tematów rocznych realizowanych w naszym przedszkolu. Poprzez różne działania z dziećmi zapoznajemy wszystkie nasze przedszkolaki z historią Polski, dostosowując tematykę do wieku i możliwości dzieci. Oto nasz historyczny Alfabet Przedszkolaka:

  • Rozpoczynamy od obchodów Święta Niepodległości.
  • Znaczenie słowa „niepodległość”;
  • Rozbiór Polski i jego konsekwencje ( zakaz mówienia po Polsku, nauka w szkole w innych językach).
  • 100 rocznica odzyskania niepodległości.
  • Polskie symbole narodowe: hymn, godło, flaga. Kształtowanie szacunku do symboli, wdrażanie do właściwego zachowania podczas hymnu.
  • Powstanie państwa polskiego (legenda o Lechu, Czechu i Rusie; polskie symbole narodowe, przyjęcie chrztu.
  • Bolesław Chrobry – pierwszy koronowany król Polski; powstanie grodów obronnych).
  • Kazimierz Wielki – „Zastał kraj drewniany, a zostawił murowany”; Kraków stolicą Polski.
  •  Krakowski lajkonik – pamiątka zwycięstwa nad Tatarami.
  • Kościół Mariacki ( ołtarz Wita Stwosza; hejnał z wieży mariackiej).
  • Władysław Jagiełło ( bitwa pod Grunwaldem; obraz Jana Matejki o tym samym tytule).
  • Zygmunt III Waza ( przeniesienie stolicy do Warszawy; zabytki Warszawy)
  • Stolica Polski – Warszawa ( legendy warszawskie).
  • Jan III Sobieski ( Wilanów, bitwa pod Wiedniem, obraz Jana Matejki o tym samym tytule).
  • Konstytucja 3 Maja – pierwsza nowoczesna konstytucja w Europie.
  •  Polskie tradycje świąteczne.
  • Krajobrazy Polski.

SMYKI Z WYKI WŁĄCZAJĄ SIĘ DO AKCJI "REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ"

Przedszkolaki z Przedszkola nr 222 włączyły się do akcji „Rekord dla Niepodległej” organizowanej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. W piątek, 9 listopada 2018 r. wszystkie przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane w barwy narodowe: biel i czerwień. O godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. 



UROCZYSTOŚĆ 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI                                                            W PRZEDSZKOLU NR 222

Był to dla nas szczególny dzień. Wszyscy przyszli do przedszkola w strojach galowych. Koszule i bluzki ozdabiały kotyliony w barwach bieli i czerwieni. Dekorację przedszkola stanowiły prace wykonane przez dzieci z rodzicami w domu: flaga Polski i godło - orzeł biały. Na uroczystość przybyli goście: Pani Barbara Barlak - pierwsza dyrektor przedszkola; Rada Rodziców Przedszkola nr 222; przedstawiciele: Klubu Seniora, Fundacji Kultury Bez Barier, WAT. Uroczystość otworzyła  dyrektor przedszkola Katarzyna Ciszewska-Pawińska. Przedstawienie teatralno-muzyczne pt. "Przedszkolaki o niepodległej...." zaprezentowała gr. "Zeróweczka". Były pieśni i wiersze patriotyczne oraz z dumą odtańczony Polonez. Michał W. z gr. "Pszczółki" przebrany w strój harcerza zaśpiewał pieśń "Płonie ognisko i szumią knieje" autorstwa Jerzego Brauna. Uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń.


UDZIAŁ NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW W KONKURSACH HISTORYCZNYCH I PATRIOTYCZNYCH

"Piękna nasza Polska cała"


"Szukaj zysku w odzysku - 100 samochodów na stulecie niepodległej Polski" - Warszawski konkurs ekologiczny.

"Wierszem malowane" - konkurs plastyczno-recytatorski.


"Ze śpiewnika dawnej Warszawy" - konkurs wokalny


PRACE PLASTYCZNE O TEMATYCE PATRIOTYCZNEJ WYKONANE PRZEZ NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW NA ZAJĘCIACH.



WARSZTATY PT. "IMIENINY JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO"

6 marca w grupach: "Pszczółki" i "Zeróweczka" odbyły się warsztaty pt. "Imieniny Józefa Piłsudskiego" organizowane przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podczas warsztatów przedszkolaki słuchały ulubionej muzyki Marszałka. Oglądały albumy rodzinne Józefa Piłsudskiego oraz wycinki z gazety "Kurier Wileński"  dotyczące obchodów jego imienin. Z pomocą pacynek dzieci dowiedziały się jakie prezenty Józef Piłsudski otrzymał z okazji imienin. Dzieci miały możliwość obejrzenia "Maciejówki" czyli czapki Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie odbyła się degustacja ulubionego ciasta Marszałka- ciasta ze śliwkami.