O przedszkolu

Przedszkole nr 222 w Warszawie, ul. K. Wyki 17 zostało założone jesienią 1990 r. Organem prowadzącym jest Urząd Miasta st. Warszawy Dzielnicy Bemowo. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Mazowiecki Kurator Oświaty. Pierwszym Dyrektorem i organizatorem Przedszkola (przez 27 lat) była Pani mgr Barbara Barlak. Od 1 września 2017 r. Dyrektorem Przedszkola nr 222, jest mgr Katarzyna Ciszewska – Pawińska, wieloletni nauczyciel tej placówki. Uchwałą nr LXXIX/2568/2023 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 9 marca 2023 r. Przedszkole nr 222 otrzymuje nazwę : Przedszkole nr 222 "smyki z Wyki"

Przedszkole nr 222 znajduje się na osiedlu „Górczewska” między ulicami Człuchowską i Lazurową. Placówka mieści się w wolno stojącym, murowanym , piętrowym budynku otoczonym ogrodem z różnorodną roślinnością, w tym roślinnością anty smogową. Ogród prócz swoich walorów estetycznych i zdrowotnych jest miejscem zajęć dydaktycznych, przyrodniczych dla Przedszkolaków.

Placówka posiada wydzielony plac zabaw wyposażony w sprzęt dostosowany do wieku i możliwości dzieci, posiadający bezpieczne nawierzchnie i wszelkie atesty bezpieczeństwa.

WE WRZEŚNIU 2019 r. NA TERENIE NASZEGO PRZEDSZKOLA  ZOSTAŁA ZAŁOŻONA PIERWSZA W POLSCE MINI TĘŻNIA SOLANKOWA  , Z KTÓREJ KORZYSTAJĄ NASZE PRZEDSZKOLAKI.

W przedszkolu w 2019 r. powstał "Smykogród" . W skład "Smykogrodu" wchodzi ogród przedszkolny z oznaczonymi i opisanymi roślinami oraz ogródki grup. Każda grupa ma swój ogródek, gdzie dzieci sadzą rośliny wg realizowanych  tematów przyrodniczych.

Przedszkole jest czynne w godzinach 7.00 – 17.00. Uczęszcza do niego 125 dzieci w wieku od 3-6 lat podzielonych na pięć grup. Każda grupa posiada własną nazwę w języku polskim i angielskim oraz logo: Misie, Słoneczka, Biedronki, Pszczółki, Zeróweczka. W przedszkolu zatrudnionych jest 25 osób w tym, 11 osób kadry pedagogicznej i 14 osób personelu administracyjno – obsługowego. W placówce zatrudnieni są kompetentni i wykształceni nauczyciele z wysokimi kwalifikacjami do pracy w przedszkolu.

Przedszkole posiada 5 bezpiecznie i funkcjonalnie wyposażonych sal do zajęć, dla poszczególnych grup wiekowych, z meblami dostosowanymi do wzrostu dzieci, zapewniającymi komfort przy jedzeniu i właściwą pozycję siedzącą przy pracy lub zabawie przy stolikach.

Każda sala posiada łazienkę dla dzieci wyposażoną w podłogę antypoślizgową, oczyszczacze powietrza oraz nowoczesny sprzęt do utrzymywania higieny. Wszystkie sale zaopatrzone są w zabawki, gry, sprzęt sportowy i audiowizualny. W dwóch salach znajdują się tablice interaktywne. Kąciki w salach dostosowywane są każdego roku do specyfiki grupy. Przedszkole posiada nowoczesną szatnię dla dzieci oraz szafę suszącą do suszenia ubrań. W szatni rodziców, znajdują się wideo – domofony pozwalające na bezpieczny odbiór dzieci z przedszkola oraz monitor, na którym zamieszczane są zdjęcia z ważniejszych wydarzeń z życia przedszkola. Na drzewie podziękowań dla rodziców zamieszczamy informacje o działaniach rodziców na terenie i dla przedszkola.

W przedszkolu znajduje się nowocześnie wyposażona kuchnia, w której przygotowywane są posiłki. Dzieci otrzymują cztery posiłki dziennie: śniadanie, II śniadanie, obiad złożony z dwóch dań: zupy i II dania oraz podwieczorek.

Placówka rozwija zdrowe nawyki żywieniowe u przedszkolaków. Prowadzone są warsztaty kulinarne "Mistrzowie gotowania" oraz realizowany jest projekt edukacyjny "Kulinarne wędrówki Smyków z Wyki po świecie" . Raz w miesiącu jadłospis składa się z potraw charakterystycznych dla danego kraju.

Ważnym elementem pracy przedszkola jest wielokierunkowa współpraca z rodzicami, polegająca między innymi na angażowaniu rodziców do wielu inicjatyw. Szczególnie zaangażowani w pracę przedszkola rodzice, pod koniec edukacji przedszkolnej swoich dzieci otrzymują Statuetkę "Przyjaciel Smyków". W Przedszkolu nr 222 działa, założony z inicjatywy rodziców,  Teatr Rodzicielski "Promyki z Wyki"

Przedszkole nr 222 "Smyki z Wyki" współpracuje z różnymi instytucjami środowiska lokalnego, miedzy innymi: Fundacją Kultury Bez Barier, Klubem Seniora, Stowarzyszeniem "Fala Kultury", fundacją "Kulawa Warszawa", "Stowarzyszeniem Powszechnego Czytelnictwa", "Wydziałem Kultury Urzędu Dzielnicy Warszawa-Bemowo, Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kobylance, Pizzerią "Złota 57". Organizuje i włącza się w akcje na rzecz pomocy innym.

W przedszkolu organizowane są: warsztaty dla dzieci o różnej tematyce, konkursy, teatrzyki, festyny, imprezy okolicznościowe.  Dzieci biorą udział konkursach organizowanych na terenie całej Warszawy osiągając sukcesy miedzy innymi :  II miejsce w Spartakiadzie Przedszkolaków, II miejsce w konkursie "Ze śpiewnika Starej Warszawy", III miejsce w III Warszawskim Festiwalu Piosenki Przedszkolnej.

Wszystkie przedszkolaki biorą udział w wyjściach, spacerach i wycieczkach o różnorodnej tematyce.

Przedszkole posiada własne logo oraz certyfikaty: HACCP/DS 3027:2001; ISO 9001:2000