"Misie" w Muzeum Narodowym

Wycieczka do Muzeum Narodowego

Tematem wycieczki był „Kolorowy zawrót głowy”. Oglądaliśmy podczas warsztatów trzy obrazy.

Przy pierwszym obrazie dzieci nazywały kolory na obrazie i  nazywały inne, które znają. Potem była zabawa z chustą animacyjną –  utrwalanie nazw kolorów. Na drugim obrazie dzieci szukały niebieskiego koloru – chmury, woda, drzwi, okna – każda rzecz była w innym odcieniu niebieskiego. Pani przewodniczka opowiedziała bajkę o kolorach. Kiedyś kolory kłóciły się, który jest najważniejszy. Każdy kolor mówił: ja jestem czerwony bo jak  ( dzieci dopowiadały ) pomidor, zielony jak trawa itd.. Przy tej kłótni kolorów chmura sią rozpłakała tak bardzo, że słońcu zrobiło się bardzo smutno i przytuliło chmurę. Wówczas kolory doszły do wniosku, że nie muszą się kłócić bo wszystkie są jednakowo ważne. I kiedy słońce przytuliło chmurę powstała tęcza. I do tej pory, zawsze gdy pada deszcz i świeci słońce na niebie pojawia się tęcza. Przy trzecim obrazie dzieci poznały kolory pośrednie i podstawowe. Pani przewodniczka pokazała, że łącząc kolory podstawowe możemy uzyskać inne. Pani pokazała to mieszając plastelinę. Potem dzieci podzielone na zespoły 4 -5 osobowe kolorowały tęczę. Na tym warsztaty zakończyły. się. Najmłodsze przedszkolaki spisały się podczas wycieczki na medal. Były zdyscyplinowane, dzielnie chodziły po schodach i uczestniczyły w proponowanych działaniach. Następnego dnia w przedszkolu dzieci wypowiadały się na temat wycieczki – co im się najbardziej podobało. Potem mieszaliśmy kolory – dzieci dostały plastelinę  w podstawowych kolorach – czerwonym, żółtym i niebieskim – ugniatały ją, aby otrzymać kolory pochodne.